KENNETH HUDSON SEMİNERİ KASIM – 2019

KENNETH HUDSON SEMİNERİ KASIM – 2019

MÜZELERDE KATILIM VE POPÜLERLİK

Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi, açıldığı günden (Kasım 2018) bugüne (Eylül 2020) toplam 900bin ziyaretçiye ev sahipliği yaparak Bursa’nın kültürel sahnesine önemli derecede dinamizm getirmiştir. Bu popülerlik ve ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaşmanın verdiği sevinç ve merak, bizi Avrupa Müze Akademisi yönetim kuruluyla durumu paylaşmaya, konuyu bir seminer düzenleyerek tartışma ve fikir paylaşımına yönlendirmişti. Konuyu sadece panoramalar özelinden çıkararak tüm yerel, ulusal ve uluslararası müze deneyimlerini de içine alan geniş çerçeveli bir seminere, ardından da derleme bildiri yayınına dönüştürdük.

Kenneth Hudson Semineri, Avrupa Müze Akademisi’nin her yıl farklı Avrupa şehirlerinde düzenlediği ve her birinde müzecilik alanındaki gelişmeleri irdeleyen bir seminer dizisidir. Bu sebeple Kenneth Hudson Seminerini Bursa’da müzemizin henüz birinci yaşında gerçekleştirmiş olmaktan ayrıca gurur duyuyoruz.

Yayınımızda oturumlarda tartışılan popülerliği ve müzelere olan katılım sunumları yer almaktadır. İçerik şu sorulara cevap aramaktadır: Müze ziyaretçi sayılarını nasıl artırabiliriz? Müzeleri nasıl daha çekici hale getirebiliriz? Müzelerde katılım nasıl teşvik edilir? Müzeler vatandaşları/ziyaretçileri/izleyicileri nasıl daha kapsayıcı olabilir? Müzeler açısından popülerlik her zaman iyi bir durum mudur?

Keyifli okumalar dileriz.

 

Daha Fazla Bilgi İçin